Programul filmelor la Colours Cinema. Dăm invitaţii! | Craiova.ro blog http://t.co/hA9qjC2jZ6
Inchide
The Blog

Zilele Craiovei 2009, live pe Craiova.ro

34 comentarii

 

Am primit acordul primariei pentru difuzarea online in exclusivitate a evenimentelor principale din cadrul Zilelor Craiovei 2009. Printre evenimente se numara si un concert Tudor Gheorghe. Deocamdata nu s-a stabilit ce formatie sau artist strain va concerta de Zilele Craiovei 2009 – se vehiculeaza nume ca Michael Bolton, Ricky Martin sau Tom Jones, insa nimic nu e clar.

Se pare ca vom avea niste Zile cu buget de criza – evenimentele majore se vor intinde pe numai doua zile, in loc de o saptamana, cat ne obisnuise primaria in ultimii ani. Locul principal de desfasurare a Zilelor Craiovei 2009 va fi parcul din Lunca, despre care Solomon spune ca va fi gata in luna octombrie.

Oricum, sper ca de data aceasta biletele gratuite la piesele de teatru organizate in cadrul Zilelor Craiovei vor ajunge la craiovenii de rand, si nu la consilieri, angajati din primarie si rudele lor.

La sfarsit, inca o veste buna – toamna aceasta Gazeta de Sud va organiza un nou concert caritabil pentru plantarea de copaci in Craiova. Maestrul Tudor Gheorghe (cati olteni mai merita sa le spui „maestru”?) va canta in cadrul campaniei Infrunzeste Craiova, iar toti banii obtinuti din vanzarea biletelor vor fi folositi pentru achizitionarea de copaci.

Stef, Craiova.ro

Share

34 comentarii la Zilele Craiovei 2009, live pe Craiova.ro

Avatar

va canta CIA???

Avatar

ASTEPT RASPUNS….ei sunt singurul motiv pt care as merge la zilele craiovei..

Avatar

Rodica, ne-ar face placere sa iti raspundem, dar nu avem aceasta informatie. Nu cred ca s-a stabilit inca ce artisti vor canta.

Avatar

Pentru plantarea de copaci pe care ii ingradesc in ciment lasand 3 palme loc liber, probabil pe acolo banuiesc ei ca radacinile unui copac care se intind pe metri intregi , isi pot lua apa. Bun, zilele unui oras de smecheri si destepti.

Avatar

in ce perioada din octombrie se vor sarbatori zilele craiovei?

Avatar

In perioada 23-26 octombrie.

Avatar

si niciun concert cu rock’n’roll?

Avatar

Primarul Antonie Solomon a anuntat ca vor canta Michael Bolton, cei de la Iris si Voltaj si Tudor Gheorghe: http://www.gds.ro/Actualitate/2009-09-17/Zilele+Craiovei%2C++in+criza&hl=zilele%20criza&tip=toate

Avatar

da de ce se face in Lunca????…..ca mie nu-mi place acolo:((:((:((……..ca sunt tigani..:((….

Avatar

cine va merge in lunca? nimeni ! mai bine in parc, unde mai mergea lumea, dar in lunca in patria tiganilor, nu prea vad succes !

Avatar

Cum de ce in lunca!
Acolo, la ai lui. El nu e tot tigan. Daca tot ne conduc tiganii, macar sa fie pe fata.
P.S. Nu culoarea defineste un tigan…

Avatar

in parcul nicolae romanescu acolo se face.”in lunca a fost doar o expirmare”

Avatar

cred…adica sper

Avatar

Dar dc sa nu se fak si in luca ce in parkul romanesku nu sunt tignii:))
o sa fie super parkul asta…..si eu stau in mofleni si nu sunt tigani handikapati fata de aia de la romanesti sau craioita peste tot sunt :)) eu sper sa se fak la lunca\:D/

Avatar

dak e in lunca si dak nu vine CIA eu nu vin..ce naspha.in patria tiganilor..rusine

Avatar

Concertul (la care sunt invitati M. Bolton, Tudor Gheorghe, Iris si Voltaj), va avea loc sambata, incepand cu ora 15:00, in noul parc, conform calendarului provizoriu, pe care il gasiti aici : http://www.craiova.ro/blog/2009/09/zilele-craiovei-program-provizoriu/

Avatar

va fi plin de pirande acolo. Pai solomon sa nu-l copieze pe basescu , sa nu danseze si el cu o tiganca?:) Amandoi sunt ipocriti si-n plus tiganii ii voteaza. Macar de-ar ramane doar cu voturile lor …

Avatar

18. Cyanilla Latte

12 octombrie 2009, la 2:29 pm

Acum tz ani de zile, cand s-au mutat evenimentele de gen din centru in parc la velodrom, la fel au sarit toti in sus „vaaai, cum sa mergem noi acolo in tiganie?” si tot v-ati dus.Asa o sa va obisnuiti si cu lunca.

Avatar

de ce in lunca, pentru ca e tigan de aia, si normal le-a facut la ai lui tot ce le trebuie. Si astia care l-au votat atata timp la rand sa taca dracu din gura….ati vrut tigani tigani aveti!!! cat depsre lunca, nu o sa ma risc sa ies de acolo mai stiu eu cum…bafta totusi celor care se vor duce!

Avatar

bah si totusi am vb cu mai multi nu ar lipsi de la voltaj si iris in ruptul capului dar ne e frika fiindca in tiganie se iese cu buzunareala iar la fete e mai rau … cred ca toata lumea stie cum sunt tigani… app am auzit ca v-a fi foarte foarte multa politie? e adevarat ? vreau si eu raspuns

Avatar

si alte concerte,spectacole nu vor mai fi prin oras? centrul era super ok pt Zilele Craiovei 😉

Avatar

Flavia, va fi un concert de muzica populara in cartierul Craiovita. Nu vor fi spectacole in parcul Romanescu sau in centru. Astazi, dupa-amiaza, sau maine, cel tarziu, vei putea vedea programul final al Zilelor Craiovei in calendarul de evenimente de pe site (www.craiova.ro/evenimente).

Avatar

23. n-am_nevoie_de_aripi_sa_zbor

14 octombrie 2009, la 7:11 pm

cine se duce acolo?de ce s-a luat decizia asta?parerea noastra nu conteaza?tiganii puteau sa vina aici.noi nu cred k ne putem duce acolo.nu cred ca se risca cineva.ii cunoastem cu totii.stim de ce sunt in stare.poate am fi fost de acord cu orice alta varianta,mai putin asta.este inadmisibil.exista vreo sansa ca pana la urma sa se tina tot in parc?sau in centru,craiovita….oriunde,numai acolo nu.

Avatar

24. n-am_nevoie_de_aripi_sa_zbor

14 octombrie 2009, la 7:14 pm

daca totusi…decizia ca zilele craiovei sa se desfasoare in lunca inseamna k este adevarat ca solomon vrea sa vanda parcul romanescu,sau sa-l defriseze sa faca constructii.?pacat ca a fost ales din nou presedinte.se pare ca ce e prea mult strica.era de ajuns un mandat.ne dezamageste

Avatar

nu cunosc craiova stiam ca este un oras in care oamenii folosesc un limbaj civilizat . sunt uimita la felul cum va exprimati referitor la primarul vostru . am citit si auzit lucruri minunate despre domnia sa .oricum nu se justifica aprecierile xenofobe ,rasiste fata despre minoritatea roma din craiova . nu ma asteptam ca locuitorii craiovei sa fie atat de rasisti .

Avatar

dar de ce la lunca acolo sunt multi tigani si sigur vor avea loc evenimente neplacute

Avatar

@ ioana:
cred ca iti pot oferii eu raspunsul si ma vor sustine destui: fiindca aici jafurile, violurile, rapirile, bataile, accidentele de masini sunt la ordinea zilei (ma refer la cele comise de rromi). Partea proasta acum vine: tot mai multi craioveni au vazut in asta un simbol al „jmenului” si „smecheriei”: faci ca ei, devii ca ei – intangibil si nemuritor; si uite asa s-a dus orasul nostru de rapa, indreptandu-ne cu pasi mult prea repezi catre o cadere abrupta in haos organizat . Ar fii mult mai multe de explicat si insirat, sa vada toata tara ce se petrece aici ( cred ca peste tot e asa in Romanica noastra mica ), insa as creea un roman intreg.
O viata usoara va doresc tuturor !

PS: probabil voi fii pe acolo sambata doar de curiozitate: s-au cheltuit aiurea alte milioane de euro ?! Tind sa cred ca raspunsul il stiu deja, dar vreau sa fiu convins 100 %. Have fun !

Avatar

@ioana:

probabil nefiind din craiova nu te-ai confruntat zilnic cu rromi…adi are dreptate…daca ai trai zi de zi cu ei langa tine si ai vedea cate se intampla din cauza lor nu ai mai fi asa de anti rasisti…e pacat ca orasul nostru este cunoscut in mare parte doar pentru tigani….am fost in bihor si ne-a intrebat un localnic de unde suntem si am zis ca din craiova si el si-a amintit si a zis: „aaa…acolo unde se impusca aia pe strada” (ghici cine se impusca pe strada? tiganii)…

Avatar

fratilor stati linistiti ca nu sar tiganii pe voi….in parcul Romanescu nu sunt destui tigani?or sa fie foarte multi politisti,jandarmi etc…trebuie sa fim mai ingaduitori…eu stau in Mofleni si tiganii d aici nu sunt nesimtiti……ar fi bine sa nu pierdeti un asa eveniment….felicitari d lui Solomon.

Avatar

nu stiu d c sunteti asa speriati si asa de rai..voi ati vrea sa faca numai in centru?un asa parc era pacat sa fie uitat…alte orase ar vrea sa aiba doua parcuri asa de mari,si noi ce facem?nu suntem multumiti……veniti an PARCUL TINERETULUI,si o sa vedeti cit este de deosebit,si va asigur ca o sa mai treceti pe aici……stiu ca e cam departe dar sunt sigur ca or sa introduca mai multe autobuze…

Avatar

Ce credety k st tyganii criminali?…de ce sa nu va ducety in Lunka ?… Daca nu va luaty de ey …nu va fac nimika dar asa daca voi va luaty cu ei in gura normal ka se ia de voi…

Avatar

@GyrlAngel pe ce lume traiesti ma ? Crezi ca daca ar fi atat de cuminti as mai avea eu ceva cu ei ? Cat despre zilele craiovei .. Dezamagire totala .. In loc sa faca in centru unde e cel mai bine ne-a mutat la mama dracu’.

Avatar

Imi retrag parerea !!! A fost super fara tigani !!

Avatar

Pacat de investitia mare care a fost facuta.Parcul este superb, locurile de joaca sunt frumoase,totul este frumos,dar locatia a fost aleasa probabil pentru tigani care cat de curand o sa fie mai multi decat noi si o sa aiba domnul primar multe voturi.Locurile de joaca erau invadate de tigani care fara doar si poate sunt salbatici (se impingeau ,se imbranceau) sincer un copil de 3-4-5 ani nu aveai curajul sa il lasi sa intre in mijlocul lor sa se joace impreuna asta ca sa lasam rasismul deoparte.Gardienii efectiv erau plantati ca si copacii -stateau si se uitau in cu totul alta parte.Ca sa nu mai vorbim despre cea mai proasta organizare in momentul in care si-a facut aparitia domnul Basescu mintile luminate au hotarat sa inchida portile (probabil pentru a le deschide in fata domniei sale),insa cei care veneau din parc spre exteriorul acestora nu stiau acest lucru.Am vazut copil lesinand in imbulzeala care s-a format acolo,toata lumea tipa sa se deschida portile insa pe gardieni nu ii interesa acest lucru.Cea mai importata este imaginea insa nu a iesit asa cum va asteptati – s-a adunat o mare multime de oameni care in momentul in care s-au deschis portile si a intrat Basescu l-au huiduit injurat si chiar scuipat.
Efectiv lumea s-a calcat in picioare.Uimitor nici un post de televiziune nu a aratat ce s-a intamplat acolo.
Nu uitati aceasta investitie o vom plati noi poentru confortul tiganilor.

Adauga comentariu

Campurile marcate cu * sunt obligatorii